Nasvet

Koliko v povprečju tehta kunec in tabela kazalnikov po mesecih, donos mesa

Koliko v povprečju tehta kunec in tabela kazalnikov po mesecih, donos mesa


We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Pravilna nega in dobra prehrana še nista vsa parametra, na katera morate biti pozorni pri vzreji kuncev na svojem dvorišču. Pomembno je spremljati, kako hitro žival mesečno pridobiva na teži. To je kazalnik zdravja. Obstajajo cele tabele natančnih norm o tem, koliko kunec običajno tehta v določenem časovnem obdobju. Z njimi morate preveriti, ali se posameznik pravilno razvija.

Standardni kazalniki

Teža živega zajca je od 3,8 do 5,5 kg. Obstajajo redke izjeme od pravila. Kmetje redijo velikanske živali, ki tehtajo do 8-9 kg. Trup ubitega zajca je 25-30% manjši. Izgube so koža, glava, drobovina. Zato pri zakolu posameznika s težo 5 kg dobimo trup, ki ne presega 3,5 kg.

Novorojeni kunci tehtajo približno 60 gramov. Za en mesec se povečajo 10-12 krat. Ves ta čas se hranijo izključno z materinim mlekom. In po 5 mesecih bi morala žival že tehtati vsaj 3 kg. Kunci naj dobijo približno 60 gramov na dan.

Tabela povprečne teže različnih pasem po mesecih

Teža v kilogramih.

Pasma / starost (navedeno v mesecih)1357-8
Flandrija belgijska0,72,64,66,9-7,1
Velikanska bela0,62,33,75-5,1
Metulj0,5502,43,54,2
Orjaški modri kraljevski0,523,34,3
Nemški velikan1,14,7507,18,9
Nova Zelandija0,52,53,54,150
Kalifornija0,42,73,54,150
Srebro0,42,23,6504,9
Črno-rjava0,62,53,5504,8
Sivi velikan0,52,23,64,8
Francoski oven12,64,35,5
Sovjetski marder0,52,13,24,2
Sovjetska činčila0,62,83,54,8

Teža odrasle živali ustreza starosti 8 mesecev. Kunci, stari 7-8 mesecev, so primerni za zakol. Hkrati bo donos mesa 30-40% manjši od žive teže.

Strokovno mnenje

Zarechny Maxim Valerievich

Agronom z 12-letnimi izkušnjami. Naš najboljši strokovnjak za poletne koče.

Pri reji zajcev za meso mora kmet izbrati ustrezno pasmo.

Kaj vpliva na povečanje telesne mase?

Obstaja več parametrov, ki vplivajo na zadostno povečanje telesne mase kuncev:

  1. Genetska nagnjenost.
  2. Pravilna prehrana. Prehrana mora vključevati različne vire, minerale, vitamine.
  3. Hranjenje je organizirano 2-3 krat na dan.
  4. Dostop do pitne vode. Vedno mora biti prisotna.
  5. Uporaba aditivov za živila. Z njihovo pomočjo lahko spodbujate hitro povečanje telesne mase, pa tudi oblikovanje dobre imunosti.
  6. Fizično stanje kuncev je odvisno od stopnje udobja v njihovih ograjenih prostorih in ustrezne oskrbe.

Če izberete mesne vrste pasem, upoštevajoč ta pravila, lahko dosežete odlične rezultate pri vzreji kuncev.

Kako zajčja mlečnost vpliva na rast?

Kunca se dva meseca po rojstvu prehranjujeta izključno z materinim mlekom. Vsebuje vse potrebne elemente v sledovih, hranila, vitamine. Imunost dobijo z mlekom.

In če je proizveden v zadostnih količinah, dojenčki hitro pridobijo svojo težo.

Laktacija samice je odvisna od številnih dejavnikov:

  • pasma;
  • sezona;
  • starost;
  • kakšen okrol;
  • število zajcev.

Obstajajo pasme, ki jih odlikuje povečana mlečnost. Prvenstvo pripada samicam kalifornijske pasme.

Da bi zajec lahko v celoti nahranil potomce, se morate držati priporočil:

  1. V tem obdobju je priporočljivo, da krmne mešanice pustite kot glavno stvar v prehrani. Pomembno je, da je namenjen posebej za doječe kunce. Vse ima za izboljšanje proizvodnje mleka in okrevanja po porodu.
  2. Na jedilnik vključite beljakovinsko hrano. Prav beljakovine so gradbeni material telesa. Tega ne bi smelo primanjkovati. Zato morate prehrani dodati detelje, sojo, lucerno, grah.
  3. Dodajte mesno-kostno moko. Bodite previdni pri tej sestavini. Ta izdelek spremeni okus mleka. Če dajete veliko količino mesne in kostne moke, se lahko zajci trajno odpovejo materinemu mleku.
  4. Vsebnost maščob v mleku je pomembna za aktivno rast kuncev. Če je na začetku dojenja visoka, se sčasoma zmanjša. Vsebnost mlečne maščobe lahko vzdržujete z živili, kot so zrna, otrobi, bogati z vlakninami, pa tudi s semeni buč, buč, sončnic, ki vsebujejo maščobne kisline.

Po videzu kuncev je mogoče ugotoviti, da ima kunec težave s hranjenjem potomcev. Imeli bodo skrčene trebuščke in brez življenja videz. V tem primeru mora kmet sam prevzeti odgovornost in dojenčke hraniti, ločiti jih od zajca.

Najboljši čas za pojav kuncev je poletje. Potem lahko zajcu zagotovite potrebno hrano. In potomci bodo normalno rasli in se razvijali. In do določenega časa bo lahko pridobil zadostno telesno težo.


Poglej si posnetek: Little baby bunnies (Maj 2022).